V případě, že se vám ucpe domovní odpadní potrubí, nemusíte hned zoufat. Existuje spousta možností, jak se pokusit potrubí uvolnit. Čištění potrubí pomocí babských rad, jako je jedlá soda, sůl, ocet nebo jar, při silném zanešení nebývají příliš účinné. Vyzkoušet ještě můžete cestu chemickou, tedy takzvaného krtka do potrubí. Pokud ani to nepomůže, je třeba si zavolat odborníky.
Ještě v letech nedávno minulých a možná ji máte i někdo doma, se používala k uvolnění ucpaného odpadu takzvaná instalatérská pružina. Ta se otáčivým pohybem vsouvala dál a dál do potrubí a postupně na sebe nabalovala nebo i drtila vše, co potkala. Instalatérská pružina však nedosahuje takových výkonů, jako motorové frézy, které si bereme na pomoc nyní.
Motorová fréza je profi stroj určený k mechanickému čištění potrubí. S její pomocí dokáží technici vyčistit prakticky jakýkoliv odpad. Čistit lze především potrubí menších průměrů, tedy spíše ta domovní, umyvadlo, vanu, sprchový kout, odtok pračky nebo dřezu. Strojní čištění je dokonce šetrnější, nežli čištění tlakovou vodou. Je tak vhodné i do starších budov, kde již potrubí může mít mnohé za sebou, nebo je z materiálu, který postupem času mírně degraduje. Nehrozí tak vytvoření nového problému.
Motorová fréza funguje prakticky obdobně, jako instalatérské pero, jen je o mnoho silnější, účinnější a má více možností čištění potrubí. Spirála, na jejímž konci je kovový hrot, se postupně zasouvá do potrubí a drtí nebo na sebe namotává vše, co jí přijde do cesty. Obrovskou výhodou dnešního čištění potrubí je možnost využití inspekční kamery. Ta se dostane i do potrubí malých průměrů. Předem je tedy možné odhalit příčinu ucpání a zvolit vhodný nástavec pro frézu. Díky tomu je čištění pomocí motorové frézy prakticky 100% účinné. Řemeslník jednou rukou ovládá směr otáčení hrotu frézy (ano otáčení je možné na oba dva směry) a druhou pak intenzitu posuvu spirály dovnitř nebo ven z potrubí. Každá koncovka pak samozřejmě vyžaduje trochu jinou operativní práci. Existují koncovky prostupové (vrták), drtící a další. Vrták se používá nejčastěji, protože mívá také nejmenší průměr. Ten ucpávku prakticky propíchne. Následuje buď rozdrcení, nebo postupné frézování ucpávky pomocí hrotů větších průměrů. Pokud je ucpávka velmi houževnatá, existuje také nástavec s rotujícími řetězy. Jeho síla si poradí téměř se vším. Téměř, k dispozici máme i koncovky, které postupně rozdrtí nateklý a ztvrdlý beton. Ozubená koncovka si zase dobře poradí s prorostlými kořeny. Poslední velmi častou koncovkou je takzvaný trychtýř, který můžete vidět na obrázku. Ten určen k navinutí textilií a následnému vytažení z potrubí.
Zároveň se jedná o velmi ekologický způsob čištění kanalizací. Do potrubí se nezavádí žádná chemie, žíraviny ani kyseliny. Nedochází ani k plýtvání s vodou. Jediné co fréza potřebuje pro provoz je elektrická energie.