Pondělí, 24 ledna, 2022
novinky

Ekonomické fórum: Máme nejhorší předpoklady na zotavení

- Reklama -bydlení

Slovensko má výrazně horší předpoklady na ekonomické zotavení po skončení pandemie než ostatní vyspělé země.

Problémem je mimo jiné nízká úroveň digitálních dovedností a vysoká míra rizika zániku pracovních míst v důsledku automatizace.

Na základě speciální edice zprávy o globální konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra (WEF) o tom tento týden informovala Podnikatelská aliance Slovenska (PAS).

„Pandemie sice poznamenala všechny země světa, ale ne všechny utrpěly zásadní škody. Zpráva uvádí, že země s vyspělými digitálními ekonomikami a digitálními dovednostmi, komplexními sociálními sítěmi a předchozími zkušenostmi s epidemiemi zvládli dosah pandemie na své ekonomiky a občanů nejlepší,“ upozornil výkonný ředitel PAS Peter Serina.

Míru připravenosti na rychlé zotavení a ekonomickou transformaci zkoumalo WEF přes takzvané skóre připravenosti v 11 sledovaných oblastech. Z hodnocení vyplývá, že žádná ze zkoumaných 37 zemí není komplexně připravena.

Ekonomové WEF odhadují, že desetiprocentní zlepšení připravenosti zkoumaných zemí by jim přineslo dodatečný hospodářský růst v objemu 300 miliard USD (244,98 miliardy korun).

Slovensko v hodnocených parametrech příliš neuspělo. Z pohledu zemí Visegrádské čtyřky (V4) je hodnoceno v pěti parametrech jako druhá a ve třech parametrech jako třetí a čtvrtá země regionu. Nejlepší výsledek dosáhlo Slovensko v parametru Modernizovat infrastrukturu s cílem usnadnit a rozšířit přístup k elektřině a ICT, kde skončilo na 10. místě. Na 24. místě žebříčku skončilo Slovensko v parametru Přehodnotit pracovní zákony a sociální ochranu pro novou ekonomiku a nové potřeby pracovníků.

Nejhorší, až na 36. místě, země skončila v hodnoceném parametru Přehodnotit rámec hospodářské soutěže a antimonopolní pravidla adekvátně potřebám čtvrté průmyslové revoluce a zajistit přístup na lokální a mezinárodní trhy.

Zajímavým zjištěním byla také nejhorší pozice ČR z hlediska rizika rušení pracovních míst z důvodu nastupující automatizace.

V ohrožení by mohlo být až 64% pracovních míst, přičemž 33% označilo Světové ekonomické fórum jako vysoce rizikové.

Řešení tohoto problému ztěžuje nízká digitální gramotnost země.

Data studie zároveň ukazují, že riziko zániku pracovních míst je relativně nízké v zemích s vysokou mírou digitálních dovedností obyvatel.

Investice v této oblasti mohou pomoci Slovensku zvládnout transformaci pracovního trhu a struktury ekonomiky.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Líbí se vám betonové ploty? Jsou výhodné a mají řadu předností

Když se vybírá ideální plot pro pozemek, většině lidí nejlépe pomůže inspirace. Je hezké...

Praha nabídne bezkonkurenční pracovní podmínky i benefity

Spousta mladých lidí se v posledních letech rozhoduje, že odchází ze svých menších regionů a...

Víte, kde hledat kvalitní úklidové služby v Praze?

Běžné domácnosti, velké společnosti, ale i třeba města nebo majitelé velkých bytových domů a...

Jaký nábytek volit do chodby

Vybrat vybavení do chodby, haly či předsíně bývá poměrně náročné, protože právě tyto prostory...