Pondělí, 24 ledna, 2022
novinky

Skvostná izbovka! Takové podmínky potřebuje KALATEA

- Reklama -bydlení

Do rodu kalatea se řadí asi 150 druhů. Liší se nejen vzory na listech, které mohou být zelené, bílé, žluté či zbarvené dorůžova, ale i tvarem a barvou květů. Společné mají to, že mají rády zvýšenou vlhkost vzduchu i substrátu a nesnášejí přímé slunce.

Sluneční paprsky jim dokonce škodí, neboť jim může vyblednout barva a listy jsou menší. Pocházejí totiž z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde rostou jako podrost ve stínu vysokých stromů.

Polostín a vlhko

Podobné podmínky jim třeba vytvořit iv bytě. To znamená, nikdy je nepěstujte na jižním nebo západním okně, ale stanoviště nesmí být ani příliš tmavé. Ideální místo je v polostínu. Jako druhá podmínka úspěšného pěstování je pravidelné rosení a zalévání – substrát musí být stále mírně vlhký. Zalévejte odstátou vodou a roste vychladlou převařenou vodou, aby na listech nezůstávaly skvrny. Rosit jejich třeba každý den, v zimě dvakrát za den.

Na nedostatek vláhy reagují svinování listů. Od března do srpna je můžete mírně přihnojovat. Vyhovuje jim běžná pokojová teplota, která by v zimě neměla klesnout pod 16 ° C. Dávejte pozor i na průvan, který jim škodí. Substrát musí být lehký, kromě písku se doporučuje do něj přidat rašelinu a rozdrcený polystyrén a molitan.

Vyberte si

Mezi nejznámější druhy patří kalatea proužkovaná (Calathea zebrina), která má na světle zelených listech tmavozelenou kresbu. Velmi pěkná je Calathea roseopictas s mnoha barevnými odrůdami. Například ‚Cynthia‘ má široké bílé okraje listů, ‚Sylvia‘ má naopak zelený okraj a světlý střed, ‚Eclipse‘ růžové okraje a ‚Illustrus‘ má růžovou kresbu.

C. crocata nemá sice na listech výraznou kresbu, ale kvete oranžovými květy, které mají tvar košíčku. Kvetou i jiné druhy, obvykle od května do srpna. Květy bývají bílé, žluté, oranžové, fialové, ale i v kombinaci barev.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Líbí se vám betonové ploty? Jsou výhodné a mají řadu předností

Když se vybírá ideální plot pro pozemek, většině lidí nejlépe pomůže inspirace. Je hezké...

Praha nabídne bezkonkurenční pracovní podmínky i benefity

Spousta mladých lidí se v posledních letech rozhoduje, že odchází ze svých menších regionů a...

Víte, kde hledat kvalitní úklidové služby v Praze?

Běžné domácnosti, velké společnosti, ale i třeba města nebo majitelé velkých bytových domů a...

Jaký nábytek volit do chodby

Vybrat vybavení do chodby, haly či předsíně bývá poměrně náročné, protože právě tyto prostory...