Pondělí, 24 ledna, 2022
novinky

8 tipů pro orchideu! Pečujte o ni správně a těšte se z květů

- Reklama -bydlení

Oblíbená a krásná orchidej zdobí nejednu domácnost. Pečujte o ni správně. Připravili jsme pro vás několik základních tipů.

  1. Výběr květináče

Kořeny orchideje dokáží fotosyntetizovať a vytvářet zásobní látky, ale pouze v případě, že se k nim dostává světlo. Pokud je nebudete pěstovat v průsvitném květináči, přijdou o tuto funkci. Přes kořeny však budou nadále přijímat vodu a živiny. Zelené kořeny budou jen ty, které vyrostou na povrchu.

  1. Kořeny

Kořeny, které vyčnívají obsahují chlorofyl a jsou pro rostlinu důležité. I když nejsou příliš estetické, v žádném případě je neodstraňujte. Odstranit můžete pouze měkké a poškozené části.

  1. Hnojení

Pro orchideu je typické kvetení v zimním období. Je dobré, pokud ji necháte během léta odpočívat a s hnojením začnete až na podzim. Aplikace tekutého hnojiva je jednoduchá. Stačí ho podle návodu přidat do zálivkové vody a orchideu zavlažit jako obvykle.

  1. Zalévání

Orchidej stačí zalévat jednou za 7 až 10 dní. Nejlepší je dešťová nebo převařená voda. Můžete ji zalévat tak, že květináč ponoříte asi na půl hodinu do vody a potom ji vyberete. Důležité je, aby kořeny nebyly stále ve vodě, proto je třeba zbylou vodu z podmisky vylévat. Příliš vlhký substrát orchidejím neprospívá.
Orchidej potřebuje správný květináč i zálivku.

  1. Rozmnožování

Pokud pěstujete Phalaenopsis, nová rostlinka se zvykne vytvořit na květní stonku. Přesaďte ji až tehdy, když bude mít vytvořeno dostatečné množství kořenů. Nová rostlinka se může vytvořit i na bázi mateřské rostliny, tehdy ji stačí pouze oddělit a přesadit do čerstvého substrátu.

  1. Přesazování

Orchidej přesazujte asi každé dva roky, když substrát ztratí svou strukturu. V obchodech najdete speciální substráty určené k pěstování orchidejí, ale můžete si substrát namíchat i sami.

Budete na to potřebovat na malé kousky nastříhané houbu (například na mytí nádobí) a substrát na kvetoucí rostliny. Smíchejte je v poměru 1: 1. Malé kousky houby výborně pijí vodu a jsou velmi lehké, což orchidejím vyhovuje. Rostlinu po přesazení několik dní nepolévejte.

  1. Orchidea v zimě

Přezimujte jejich jako ostatní pokojové rostliny. Potřebují hodně světla, ale ne přímé slunce. V tomto období do zálivky přidávejte i hnojivo na kvetoucí rostliny a nevystavujte jejich průvanu.

  1. Když odkvete

Stonek orchideje po odkvětu třeba seříznout. Odřízněte však jen tu část, která již není zelená. Takto orchidej rozkvete mnohem dříve. Po druhém kvetení, odřízněte celou stonek, rostlina bude tak mít čas na odpočinek. Vytvoří nové listy a rozkvete v následující sezóně.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Líbí se vám betonové ploty? Jsou výhodné a mají řadu předností

Když se vybírá ideální plot pro pozemek, většině lidí nejlépe pomůže inspirace. Je hezké...

Praha nabídne bezkonkurenční pracovní podmínky i benefity

Spousta mladých lidí se v posledních letech rozhoduje, že odchází ze svých menších regionů a...

Víte, kde hledat kvalitní úklidové služby v Praze?

Běžné domácnosti, velké společnosti, ale i třeba města nebo majitelé velkých bytových domů a...

Jaký nábytek volit do chodby

Vybrat vybavení do chodby, haly či předsíně bývá poměrně náročné, protože právě tyto prostory...