Pondělí, 24 ledna, 2022
novinky

Chcete mít zahradu ještě krásnější a úrodu ještě lepší? Bez kompostu to nepůjde!

- Reklama -bydlení

Domácí kompost je pro zahradu tím nejlepším, co jí můžete v rámci péče o ni věnovat. Ale kde ho vzít? Jednou z možností je nákup v hobby marketu či v potřebách pro zahrádkáře, tou druhou pak výroba vlastního kompostu. Dnes vám ukážeme, že kompostování na zahradě je pohodlné a snadné. Chce to jen trochu místa a snahy do začátku. Pak už vše jede samo!

Co potřebujete pro založení kompostu

Vlastní kompost můžete založit buď v běžném plastovém kompostéru, který se dá koupit se zvýhodněnou cenou třeba v:  www.kuponovnik.cz/obchod/baumax-cz, nebo si místo pro kompost vytvořit vlastními silami. Potřebovat k tomu budete jen pár tyčí a dřevěných prken. „Podlahu“ kompostu nijak tvořit nemusíte, stačí hlína, klidně i místo, kde původně roste tráva či plevel.

Kompostu můžete udělat podsadu ze ztraceného bednění a místo dřevěných desek použít pletivo – v cenových akcích jej vždycky někde najdete – podívejte se na slevové kupony v kategorii dům a nábytek na stránkách www.kuponovnik.cz/kategorie/dum-a-nabytek. Kompostu rovnou vytvořte alespoň dvě komory – jeden rok budete do jedné komory házet trávu a plevel, druhý rok bude tato komora zrát – a házet budete na komoru č. 2. Každoročně je budete střídat.

Jak kompost vršit, vrstvit, zkrátka jak na něj

Pravděpodobně budete mít k dispozici jen rostlinný odpad ze zahrady, jako je posekaná tráva, plevel z okrasných i užitkových záhonů, rostlinné odřezky a zbytky. Na kompost je dávejte tak, abyste střídali vrstvu zelené hmoty a s tenkou vrstvou zeminy, případně s urychlovačem kompostu.

Co je urychlovač kompostu? Jde o sušené bakterie, které se po styku s vlhkostí kompostu probudí a urychlí rozkladný proces. Kompost má tlít – a to bez bakterií nelze. V živočišném trusu je bakterií dostatek, ale pokud je kompost jen rostlinný, je potřeba bakterie dodávat uměle.

Pokud je delší období sucha, kompost potřebuje prolít vodou tak, aby byl stále alespoň trochu vlhký. Jakmile jej zakládáte, do začátku se bude hodit hrst žížal, které pomohou s jeho provzdušněním – a tak i rychlejším tlením. Kde vzít žížaly? Stačí jít po dešti na louku či na vlastní zahradu, případně je prostě vyrýt ze záhonů. Anebo požádat souseda, který již kompost delší dobu má, aby se o žížaly podělil. Až je budete mít, rozmalujte je kávovou sedlinou (lógrem), ten totiž přímo zbožňují.

Jak s kompostem zacházet

Pokud chcete kompost použít, měl by být dobře zetlený. Jak to poznáte? Snadno: už není ve hmotě kompostu vidět jednotlivá stébla trávy nebo plevele. Z kompostu je téměř jednolitá hnědá hmota, kterou můžete rovnou sypat na záhony a zarýt, přidávat pod stromy, případně s ním obohatit i trávník.

Pokud byste kompost chtěli použít do květníků a truhlíků, určitě jej přesejte a také smíchejte se zahradnickým substrátem. Holý kompost by mohl být pro okrasné rostliny příliš ostrý, spálily by se. Naopak rajčata, papriky, okurky, cukety a další zelenina budou vděčné, když je vysadíte do čistého kompostu. Jen pozor, rád rychle vysychá – a tak musíte víc myslet na zavlažování.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Líbí se vám betonové ploty? Jsou výhodné a mají řadu předností

Když se vybírá ideální plot pro pozemek, většině lidí nejlépe pomůže inspirace. Je hezké...

Praha nabídne bezkonkurenční pracovní podmínky i benefity

Spousta mladých lidí se v posledních letech rozhoduje, že odchází ze svých menších regionů a...

Víte, kde hledat kvalitní úklidové služby v Praze?

Běžné domácnosti, velké společnosti, ale i třeba města nebo majitelé velkých bytových domů a...

Jaký nábytek volit do chodby

Vybrat vybavení do chodby, haly či předsíně bývá poměrně náročné, protože právě tyto prostory...