Sobota, 3 prosince, 2022
novinky

Jak spolehlivě odradit zloděje? Pomůže bezpečnostní kování

- Reklama -bydlení

Česko je obecně považováno za bezpečnou zemi. To ale neznamená, že se mezi námi nepohybují nebezpečné živly a zloději. Možná byste se divili, kolik jich najdete přímo ve vašem okolí. Bezpečnost vašeho domova proto není dobré podceňovat. Investujte do ní s pomocí kvalitních bezpečnostních klik.

Na co myslet před koupí?

Pojďme si nejprve vyjasnit jednu důležitou věc. Abyste dosáhli co největší bezpečnosti vašeho domova, je potřeba na ni dbát průběžně. Koupí jednoho prvku totiž váš domov dokonale neochráníte. Pokud tedy chcete využít například výše zmiňovaných bezpečnostních klik, je potřeba vsadit také na kvalitní dveře a zabezpečit také okna.

K čemu by vám byla sebelepší klika, kdyby se zloděj dovnitř mohl dostat jiným způsobem? Bezpečnost proto řešte komplexně jako celek a věnujte pozornost každé díře, kterou by mohli zloději využít ve svůj prospěch. Bezpečnostní kliky na vchodové dveře jsou ale skvělým začátkem. Díky své robustní konstrukci tak dokážou odradit zloděje už při prvním pohledu.

Co je to bezpečnostní kování?

Kování je základním prvkem každých dveří. Právě díky němu můžeme dveře otevírat a dále s nimi manipulovat. To klasické ovšem ve většině případů nevyhovuje ani základním bezpečnostním standardům. Může se tak stát snadnou kořistí pro někoho, kde si váš dům vybere jako cíl svého rabování. Nemusí jít přitom jen o staré dveře, ale i o nové, pevné a zdánlivě kvalitní.

Bezpečnostní kování se od toho klasického liší ve vysokém stupni ochrany. Jedním z nejdůležitějších prvků bývá kvalitní cylindrická vložka, která chrání celý systém před vyhmatáním. Kování jako celek je pak konstruováno tak, aby dokázalo odolat mechanickému poškození. Právě mechanické poškození ve většině případů vede k nechtěnému otevření dveří a tím pádem i obnažení vašich cenností před nezvanými hosty.

Pozor na bezpečnostní třídu

Každé bezpečnostní kliky jsou testovány Národním bezpečnostním úřadem. Ten následuje uděluje certifikace, na jejichž základě jsou poté produktům přidělovány patřičné bezpečnostní třídy. Jednotlivé bezpečnostní třídy přitom vytváří pomyslnou pyramidu, na jejímž vrcholu stojí čtyřka. Pojďme si ale projít každou bezpečnostní třídu a říct si o ní něco víc.

  • Bezpečnostní třída 1 – hodí se především do bezpečnějších oblastí, kde se předpokládá pouze napadení příležitostným zlodějem. Ubrání vaše vstupní dveře před kopáním, narážení ramenem, vystrkávání a dalšími typy fyzického násilí bez použití speciálních nástrojů.
  • Bezpečnostní třída 2 – podobná jako jednička. K tomu všemu však dokáže uchránit vstupní dveře a kování před použitím jednoduchých nástrojů jako šroubovák, kleště, háček, struna, nůž, apod.
  • Bezpečnostní třída 3 – předpokládá postup je téměř identicky jako u druhé bezpečnostní třídy. Liší se hlavně v délce použitých nástrojů – především páčidla nebo šroubováku.
  • Bezpečnostní třída 4 – odradí i zkušené zloděje. Tedy alespoň v případě, kdy mají k dispozici nářadí z nižších bezpečnostních tříd doplněné o pilu, sekeru, sekáč, těžší kladivo, nebo elektrickou vrtačku a nůžky na plech.

Rozetové, nebo štítové kování?

Při výběru bezpečnostního kování brzy narazíte na jeden problém. Budete si totiž muset vybrat, jestli dáte přednost štítovému nebo rozetovému kování. O co se vlastně jedná? Jde o provedení kování dveří. Zatímco štítové kování je dodáváno jako jeden celek, rozetové je rozděleno do dvou samostatných částí. Hornímu štítku dominuje klika, zatímco v tom spodním najdete otvor pro interiérový klíč a cylindrickou vložku s mechanismem pro uzavírání dveří.

Jedná se o elegantní a moderní způsob kování, které otevírá prostor pro široký výběr materiálů a povrchových úprav. Na kvalitních eshopech typu Bezpecaky.cz najdete i celou řadu různých designů. Díky tomu budete mít jistotu, že bezpečnostní kliky dokonale padnou i na vaše vstupní dveře. Vybírat přitom můžete z elegantně zpracovaných kulatých rozet, nebo raději vsadit na hranaté rozety ve tvaru čtverce.

Záleží ale jen na vás, jestli si raději připlatíte za design, nebo vsadíte na jednoduchost za nižší cenu. Štítové bezpečnostní kování tedy pořídíte výrazně levněji, mnohdy i za polovinu. Jeho montáž je přitom jednodušší, protože není potřeba instalovat dvě separátní jednotky. Stačí pouze namontovat pár šroubů, připevnit na několika místech a máte hotovo.

Další parametry

Bezpečnostní kování pořídíte v různých provedeních. I proto na některých eshopech najdete kliky bez překrytky vložky, ale také s ní. Pokud ovšem chcete zajistit vaší domácnosti co největší ochranu, raději si pořiďte kování s překrytkou. Ta vložce uvnitř kliky poskytne větší ochranu. A také bude spolehlivěji sloužit v případě pokusu o její zničení.

Překrytka zabrání případnému odvrtání cylindrické vložky a výrazně ztíží i další kroky, které bude muset zloděj k jejímu odstranění podstoupit. U vstupních dveří proto raději tento bezpečnostní prvek nevynechávejte. Jestliže ale chcete kliku použít i u branky nebo druhých dveří, pak můžete zvolit bezpečnostní kování bez překrytky. Tam její absence zabezpečení tolik neublíží.

Kde pořídit kvalitní kování?

Když už nyní znáte všechno, co potřebujete vědět ke koupi kvalitního bezpečnostního kování, pojďme se podívat ještě na poslední věc. Kde jej vlastně pořídit? Vsaďte na spolehlivé produkty z eshopu Bezpecaky.cz. Tady totiž naleznete všechno potřebné na jednom místě. Za rozumné ceny a s možností montáže přímo u vás doma. Nepotřebné kování si od vás společnost rovnou odveze a nechá jej bezpečně zlikvidovat.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Bleskový úklid i hodinové řádění musí být vždy pohodlné!

Někdy je zkrátka přímo úlevou zjistit, že některé věci můžete vyřešit hned bez zdlouhavého...

Hledáte náměty na dárky? Nechte si poradit a potěšte seniory i náctiletou mládež

Protože se blíží Vánoce, většina z nás už začala nakupovat vánoční dárky. Nic se ale...

Proč okna pravidelně udržovat?

Pro mnohé z nás je samozřejmostí, že okna dvakrát až třikrát do roka umyjeme,...

Komíny na celý život

Oheň se do domácností dostal již před dávnými časy. Poprvé jej lidé přinesli, aby...