Sobota, 3 prosince, 2022
novinky

Jak vybrat garážová vrata

- Reklama -bydlení

Součástí rodinných domů i rekreačních chalup bývá garáž. Tu kromě parkování aut využíváme i jako domácí dílnu a úložný prostor pro sezónní věci. Potřebujeme tak, aby byla chráněna před výkyvy počasí i zloději, což zajistí kvalitní garážová vrata. Jak vybrat ta nejlepší?

Uvnitř garáže je jen málokdy prázdný prostor, naopak se snažíme každý milimetr místa co nejvíce využít, k čemuž pomáhají také různé police, regály a skříně. Garáž slouží často i jako další průchod do domu, kterým si zkracujeme cestu z auta i ze zahrady. Při výběru garážových vrat tak musíme brát ohled především na to, jak svou garáž využíváme, jaký je prostor před ní a jak ji potřebujeme otevírat. Na výběr pak máme čtyři základní varianty garážových vrat, z nichž každá má své plusy i mínusy.

  • Sekční garážová vrata patří jsou nejoblíbenější, otevírají se zasouváním podél stropu a umožňují tak využívat zdi k ukotvení polic a regálů. Před garáží nepotřebují žádný prostor, ale nejsou vhodná pro nízké vjezdové otvory, které zasouvací mechanismus ještě sníží. Naopak jsou tato vrata skvělou volbou jsou do míst, kde je výjezd z garáže přímo do ulice nebo silnice či do kopce a klasická vrata tak nelze použít.
  • Posuvná vrata se také zasouvají dovnitř, ale podél stěny. Nijak nesnižují strop ani výšku vjezdu, na stěně však nemohou být umístěny police. Jejich velkou výhodou je možnost částečného otevření, takže jimi můžeme procházet do domu a nemusí být otevřená celá garáž všem na očích.
  • Tradiční dvoukřídlá vrata mají otevírání do obou stran, vyžadují tedy dostatečný prostor před garáží. Pokud tak ze své garáže vjíždíte rovnou do silnice, raději zvolte jiný typ vrat, abyste neblokovali provoz při každém odjezdu i příjezdu.
  • Hliníková rolovací vrata jsou řešením do atypických prostor, vyrábí se na míru a při otevírání se rolují kolem své osy. Nevyžadují tak prostor uvnitř ani před garáží.

Výběr vhodných vrat ovlivní následně to, jak pohodlně se nám bude garáž využívat. Je dobré myslet i na období za pár let, zda nedojde ke změnám v okolí garáže, třeba se nechystáme ještě přistavět.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Bleskový úklid i hodinové řádění musí být vždy pohodlné!

Někdy je zkrátka přímo úlevou zjistit, že některé věci můžete vyřešit hned bez zdlouhavého...

Hledáte náměty na dárky? Nechte si poradit a potěšte seniory i náctiletou mládež

Protože se blíží Vánoce, většina z nás už začala nakupovat vánoční dárky. Nic se ale...

Proč okna pravidelně udržovat?

Pro mnohé z nás je samozřejmostí, že okna dvakrát až třikrát do roka umyjeme,...

Komíny na celý život

Oheň se do domácností dostal již před dávnými časy. Poprvé jej lidé přinesli, aby...