Pondělí, 24 ledna, 2022
novinky

Jaké úspory vám nabízí tepelné čerpadlo?

- Reklama -bydlení

Tepelná čerpadla jsou velice hospodárná zařízení, které vám zajistí úspory nejen za vytápění, ale i ohřev užitkové vody nebo chlazení objektu v letních měsících. Jaké jsou hlavní výhody tepelných čerpadel, a kolik můžete očekávat roční úsporu?

Proč je provoz tepelného čerpadla tak levný?

Díky moderní technologii tepelné čerpadlo získává energii především z přírodních zdrojů, které jsou nám všem k dispozici zdarma v neomezeném množství. Pro svůj chod potřebuje pouze zlomek elektrické energie, tudíž nabízí oproti jiným zdrojům tepla vysokou úsporu za energie. Nejvýraznější je rozdíl ve srovnání tepelného čerpadla a elektrokotle, kde můžete ušetřit až 70 % ročních nákladů. Tepelné čerpadlo se totiž kromě vytápění postará i o ohřev užitkové vody.

Návratnost investice rozhodně není v nedohlednu

Rychlost návratnosti ovlivňuje mnoho faktorů, proto se u každé instalace liší. Investice do tepelného čerpadla se vám však v ideálním případě může vrátit již do 6 let. Finanční návratnost závisí především na energetických ztrátách vašeho domu. U stávající zástavby se proto vyplatí investovat do různých tepelných opatřeních, jako je výměna oken či zateplení fasády a krovu. Na celou rekonstrukci související se snížením energetické náročnosti domu lze čerpat státní dotaci. Jen na tepelné čerpadlo můžete získat zpět až 127 000 Kč, což finanční návratnost výrazně zkrátí.

Úspory mohu být nejen finanční

Tepelná čerpadla kromě levného provozu nabízí spoustu dalších benefitů. Především se jedná o bezúdržbový zdroj tepla, který nevyžaduje žádnou vaši pozornost. Už žádná práce se dřevem či uhlím. Odpadnou i starosti se skladováním a spojeným nepořádkem. Nejméně náročné na prostor je tepelné čerpadlo vzduch voda, které se skládá z vnitřní a vnější jednotky. Obě se vyrábějí v nenápadném a elegantním designu. Umístit je můžete prakticky kdekoliv bez větších stavebních zásahů.

A co cena vs. životnost?

Životnost tepelné čerpadla se odvíjí především od kompresoru, který je srdcem celého zařízení. U ověřených dodavatelů se nemusíte obávat nekvalitních součástek, které po pár letech odejdou. Například u tepelných čerpadel Mitsubishi se průměrná životnost pohybuje okolo 20 let. Celkovou životnost může výrazně zvýšit správně dimenzovaný výkon, řídící systém tepelného čerpadla a také pravidelný servis. Cena kvalitních tepelných čerpadel je sice vyšší o něco vyšší než u neznámých čínských výrobků, na druhou stranu, pokud má tepelné čerpadlo spolehlivě fungovat příštích 20 let, nevyplatí se vybírat z podezřele levných zařízení.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Líbí se vám betonové ploty? Jsou výhodné a mají řadu předností

Když se vybírá ideální plot pro pozemek, většině lidí nejlépe pomůže inspirace. Je hezké...

Praha nabídne bezkonkurenční pracovní podmínky i benefity

Spousta mladých lidí se v posledních letech rozhoduje, že odchází ze svých menších regionů a...

Víte, kde hledat kvalitní úklidové služby v Praze?

Běžné domácnosti, velké společnosti, ale i třeba města nebo majitelé velkých bytových domů a...

Jaký nábytek volit do chodby

Vybrat vybavení do chodby, haly či předsíně bývá poměrně náročné, protože právě tyto prostory...