Řezané květiny jsou krásné, ale ne trvanlivé.
Když při speciální příležitosti dostaneme květiny nebo si prostě chceme udělat radost samy, doufáme, že nám barevná kytice doma vydrží co nejdéle.
No často po pár dnech přichází zklamání a květiny končí zvadlé v koši. Každý květ je jiný a každý druh vyžaduje speciální péči.
Obecně však existují pravidla, které znají zejména zkušení floristé a které zajistí dlouhou životnost rozkvetlé dekorace. Nám v podobných dilematech radí Miroslav Očenáš, zakladatel společnosti Kvety.sk.
Životnost květů začíná při koupi
„Evropští zákazníci preferují nákup řezaných květin přímo ve specializovaných květinářstvích, kde si mohou vybrat konkrétní druh květin a jejich kombinaci,“ říká Očenáš.
Na Slovensku, ale iv jiných zemích se však běžnou záležitostí stal nákup řezaných květin iv supermarketech. Různé kytice nabízejí téměř všechny řetězce.
Tento typ nákupu květin občas absolvujeme všichni. Je však vhodný zejména v případě, že nemáme velké nároky na kvalitu a hledáme cenově dostupnou živou interiérovou květinovou ozdobu. No musíme se připravit na kratší trvanlivost takových květů.
„Nákup květin v supermarketech má své limity, například nedostatečný výběr či absence aranžérského umění. Kromě trendu prodeje květin přes supermarkety je možné sledovat i pozitivní růst prodeje řezaných květin přes online kanály.
Online prodej květin vrcholí během svátků jako je Valentýn nebo Den matek. Jde o ideální způsob, jak mohou zákazníci vyjádřit dík blízkým osobám. Umožňují jim vyjádřit jejich emoce a myšlenky, „říká Miroslav Očenáš.
důležitá péče
To, jak dlouho nám květiny ve váze vydrží, závisí od našeho přístupu. Důležitou roli hrají váza, voda, výživa i světlo a teplota.
Pro kytice by měla být samozřejmostí čistá skelná nebo keramická váza, umytá v horké vodě. Je možné zabránit tak šíření škodlivých mikroorganismů.
„Výborným pomocníkem při dezinfekci váz je klasické savo nebo malé množství sody, což ocení zejména gerbery. Z hlediska trvanlivosti květů jsou nejméně vhodným materiálem plastové nádoby, „vysvětluje odborník.
Vodu ve váze je třeba měnit každé 2 – 3 dny. Při používání speciálních přípravků na prodloužení životnosti květů je třeba vodu dolévat vždy až po jejím absorbování květy.

Které květiny jako?
„Tulipány jsou krásné, ale velmi žíznivé květiny – vodu jim nevyměňujeme, ale naopak častěji doléváme. Přesto jim ve váze postačí její menší množství. Naopak hortenzie vyžadují hodně vody, vázu je proto třeba naplnit na maximum. Pokud dostanete květinový dárek z krásných hortenzií s dřevitými stonky, seřízněte jejich, ponořte spodní části stonku v délce přibližně 1 cm do vařící vody. Hortenzie budou lépe přijímat vodu, „vysvětluje Očenáš.
Důležité je pravidelné seřezávání stonků, a to vždy, když se vyměňuje voda. Stonky je třeba seříznout příčně pod tekoucí vlažnou vodou s teplotou do 25 stupňů, přičemž plocha řezu by měla být v co největším řezném úhlu.
Jinak je to u chryzantém, jejich stonky neseřezáváme, jen odlamují. Před jejich vložením do vázy je třeba odstranit i listy, které by mohly být bezprostředně ponořeny do vody.
Ty totiž ve váze rychleji hnijí a způsobují tak uvolňování škodlivých látek do vody. Danou skutečnost můžeme pozorovat zejména u růží, ty vypouštějí do vody toxickou látku, která negativně působí na ostatní květiny ve váze.
Pokud jsou květy velmi zvadlé, pomůže jim ponoření i s listy na přibližně hodinu do vody – ožijí k nepoznání! V mixovaných kyticích by měly odstraňovat květiny, které jako první začnou vadnout.
Zvyknou vylučovat škodlivé látky – hnilobné bakterie a plísně – a mají tak negativní vliv i na ostatní květiny.