Sobota, 3 prosince, 2022
novinky

Údržba betonové žumpy / jímky a septiku

- Reklama -bydlení

Jestli vaše odpadní nádrž funguje, jak má, poznáte po čichu – jímka není cítit. Správný odtok odpadu, doma ani venku není cítit zápach, není nic slyšet. Pokud si však myslíte, že ke správné funkci septiku stačí pravidelný vývoz kalu a přidávání do žumpy či septiku bakterie, není tomu tak. Je potřeba se o septik či žumpu starat celistvě.

Jak udržovat žumpu a septik ve výborném chodu?

Aby vám vaše žumpa či septik skvěle fungovali, je důležité je pravidelně vyvážet, používat bakterie do septiku, do odpadu házet jen to, co tam opravdu patří a používat méně chemikálií.

Zdroj: beton-zumpy.cz

To, z čeho se odpadní voda, která proudí do septiku nebo žumpy skládá, je totiž velmi důležité. Zvláště, když nepokračuje dál do kanalizace.

Podívejme se blíže na pravidelný vývoz. U žumpy mluvíme o 2 – 3 týdnech, podle velikosti nádrže a objemu odpadu. U septiku je to asi jednou ročně.

Bakterie napomáhají k přirozenému rozkladu odpadu. Sáhnout můžete po enzymatických bakteriích, které jsou nejlepší. Rozloží bílkoviny, tuky, škroby i papír. Umisťují se přímo do septiku nebo je spláchnete do záchodu. Používají se zvláště v septicích, z nichž pak voda vyčištěná slouží jako užitková nebo se s ní polévá pole, tráva… Bakterie pomáhají i pro zmírnění zápachu septiků.

K vodě v septiku se chovejte šetrně, stejně tak i k bakteriím. Jak? Používejte co nejméně chemie, čisticích prostředků nebo kosmetických výrobků. Tyto se totiž ve velkém dostávají do septiků a žump, a my se pak divíme, že nám stále smrdí, i když jej zásobujeme bakteriemi…

Zdroj: beton-zumpy.cz

Co do odpadu nepatří?

Aby vám septik fungoval správně, nevhazujte do odpadu vlasy a chloupky, olejovou nebo parfémovanou kosmetiku či čisticí prostředky na toalety a čisticí prostředky na odpad na bázi kyselin.

I bez veřejné kanalizace to jde. Je ale potřeba o septik nebo žumpu náležitě starat.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Bleskový úklid i hodinové řádění musí být vždy pohodlné!

Někdy je zkrátka přímo úlevou zjistit, že některé věci můžete vyřešit hned bez zdlouhavého...

Hledáte náměty na dárky? Nechte si poradit a potěšte seniory i náctiletou mládež

Protože se blíží Vánoce, většina z nás už začala nakupovat vánoční dárky. Nic se ale...

Proč okna pravidelně udržovat?

Pro mnohé z nás je samozřejmostí, že okna dvakrát až třikrát do roka umyjeme,...

Komíny na celý život

Oheň se do domácností dostal již před dávnými časy. Poprvé jej lidé přinesli, aby...