Úterý, 25 ledna, 2022
novinky

5 tipů, jak zařídit retro ložnici

- Reklama -bydlení

Je tak trochu paradoxem, že retro se stává trendem, ale je tomu skutečně tak! Lidé se od města navrací k přírodě do vesnic. Inspirují se tak vybavením starých vesnických chatiček, které znají od prarodičů, z fotografií a filmů. Tyto retro prvky v nás mnohdy evokují příjemné pocity. Domov se pro nás stává domovem a nám se žije pohádkově. 

V tomto článku jsme si pro vás připravili hned několik tipů, jak si zařídit ložnici v retro stylu. Právě ložnice je ideálním prostorem, kam tento styl zakomponovat. Výsledkem bude útulná ložnice s něžnými doplňky a pohádkovou náladou. To je efekt, o který se mnoho lidí i v moderních novostavbách snaží. 

Nemusíte si zařídit nutně celý interiér v retro stylu. Nemusíte být v tomto směru ortodoxní. Můžete si pouze vzít určité prvky tohoto stylu, které se vám líbí, a ty zakomponovat, jak je libo. Vždy uzpůsobujte jednotlivé „trendy“ ke svému vkusu. Nechte se inspirovat v eshopu Nejlevnější nábytek, kde najdete spoustu retro kousků. Nejdůležitější je, aby vám se žilo dobře. Na názory ostatních nehleďte.

  1. Pastelové barvy v hlavní roli

Pro retro styl jsou typické velmi něžné pastelové barvy. Ty jsou v interiérech oblíbené pro jejich výtečné vlastnosti. Nejsou nijak křiklavé či vyzývavé, proto se vám ani po čase neokoukají a nepolezou vám na nervy. Zároveň jsou spíše tlumené a neagresivní, proto se snadno kombinují s dalšími barvičkami. Navzájem spolu korespondují a perfektně se doplňují.

Když je řeč o pastelových barvách, musíme zmínit světle růžovou (baby pink) nebo starorůžovou. Do ložnice perfektně zapadne, jelikož je to barva velmi něžná a romantická. Nejen ženy si ji zamilují! Taková pastelově růžová se pak perfektně zkombinuje s bílou, krémovou či hnědou. 

Další neméně oblíbenou barvou je baby blue neboli pastelově modrá. Řeč je o velmi příjemné světlé modré, která může mít různé obdoby a intenzity. Modrou spíše do zelena můžeme nazvat mintovou. Kombinací modré a zelenkavé vzniká také tyrkysová. Záleží čistě na vás, která barvička se vám zalíbí. 

A nemůžeme zapomenout ani na pastelově zelenkavou, žlutou, meruňkovou nebo broskvovou a barvu letošního léta – levandulovou. Světle fialová (lila) se letos těší velké oblibě. Je krapet zajímavější než baby pink, a navíc pro mnoho mužů také snesitelnější. Taková lila ložnice bude vypadat naprosto snově! 

K pastelovým barvám dolaďte další barvy, které budou hojně v ložnici zastoupeny (například na výmalbě, koberci nebo nábytku). Může se jednat o nestárnoucí bílou, která je prostě klasikou! Nic s ní rozhodně nepokazíte. Jen tak se vám neokouká, a navíc nikdy nevyjde z módy. Pokud se bílé bojíte, pak můžete zvolit světlejší dekory dřeva (jasan, bříza…). 

Obecně bývá zvykem retro styl ladit spíše do světlejších barev. Málokdy se setkáme s vyloženě tmavými místnostmi. Navíc světlé barvy mají nenahraditelné benefity! Dokáží prosvětlit i menší prostory a opticky je zvětší. To oceníte zejména v malých domečkách a malometrážních bytech, kde bojujete s pocitem stísněnosti. 

  1. Vsaďte na tapetu

Pro retro styl jsou typické tapety na zdech! Tapety milujeme, jelikož dokáží roky a roky vydržet krásné jako nové. Na výběr máte z mnoha různých designů. Prodejci reagují na požadavky trhu a zahrnují do svého sortimentu velmi povedené designy. Různé vzory, barvy, obvyklé i neobvyklé… na své si přijde každý. 

Pro retro styl jsou typické vzory drobných vintage kytiček. Právě tento vzor můžete zakomponovat na tapetu. Místnost rázem získá zcela nový nádech! Je to jednoduché, a přitom tak efektní! Vyberte si barvu jakékoliv kytičky na tapetě a slaďte k ní zbytek ložnice. Uvažujte rafinovaně! 

Kromě drobných kytiček můžete sáhnout také po vzoru větších květin. Může se jednat o obrázek orchidejí, slunečnic, kopretin, tulipánů a dalších krásných květin. Opět to perfektně zapadá právě do něžné ložnice. 

Na tapetu můžete zvolit i nějaké ty geometrické tvary. Typické jsou pro retro styl tečky. Dobře budou ale vypadat také horizontální nebo vertikální pruhy, dále pak různé zajímavé obrazce a ornamenty hodné zámeckého pokoje. 

Takovou tapetu je perfektní umístit přímo za postel. Vytapetujte pouze jednu stěnu! Pokud byste dali tapetu na všechny 4 stěny, pak byste opticky místnost zmenšili a působila by stísněně. Za postelí je ideální prostor, kam se tapeta hodí. Když se pak budete opírat vlasy o zeď při ležení na posteli, nezamastíte si zeď za vámi. To je ryze praktické! 

Kromě tapety můžete zvolit také fototapetu nebo větší fotobraz. Zvolte si obrázek, který se vám nejvíce líbí a koresponduje s daným stylem. Obvyklé jsou v retro ložnicích také početné obrázky na zdech. Pořiďte si retro rámečky na fotky a ozdobte své zdi. 

  1. Retro nábytek nebo minimalismus? 

Při pořizování nábytku se naskýtá mnoho možností, jakou cestou se vydat. Velmi pěkně bude vypadat, pokud dáte starému nábytku nový život. Shánějte nábytek po bazarech, na internetu, u známých nebo třeba na chatě vašich prarodičů. Stačí mu dát nový nátěr a opravit drobné chybky a bude opět dělat parádu. Navíc budete mít nábytek s příběhem, a to má vždycky své kouzlo… 

Další možností je pořídit si zcela nový nábytek a pomocí patinování jej udělat trošku omšelý a na oko starý. Bude se jednat o nový a funkční kousek, ale vy mu dáte vzhled typického retro nábytku. Zabere to sice trošku více práce, ale výsledný efekt bude rozhodně stát za to! 

A jelikož prodejci reagují na požadavky trhu, tak do svého sortimentu zařazují zcela nové kusy nábytku, který mají retro vzhled! Máte tím usnadněnou práci a je to! A jak vypadá takový klasický retro nábytek? Retro nábytek má povětšinou velmi robustní a honosný vzhled. Obvyklá jsou různá zdobení a ornamenty přímo na dřevěných dvířkách. 

Nezapomeňte ani na zdobené úchytky! Úchytky jsou drobností, která umí začarovat s interiérem. Zvolte patinové kovové doplňky omšelého vzhledu. A nezapomeňte, že by spolu jednotlivé kovové komponenty v celém pokoji měly ladit. Zvolte si buď stříbro nebo zlato či měď. A dále jsou pro retro nábytek charakteristické nožky. Nábytek tak stojí na zdobených nožkách, které dodávají až zámecký nádech. 

A poslední možností, kterou zde zmíníme, je volba nadčasového minimalistického nábytku. Nejste si jisti, jakým směrem se chcete ubírat? Pak si zařiďte interiér velmi střídmě a dolaďte jej prostřednictvím doplňků. Drobné dekorace a bytové doplňky snadno vyměníte, není to taková investice. Zato větší kusy nábytku jsou větší finanční investicí a měnit je není taková hračka. Navíc i pouhé doplňky umí změnit styl bydlení vmžiku! 

Zvolte tedy nějaké nadčasové ložnicové sety bez zbytečného zdobení a dalších výčnělků. Může se jednat o čistě bílý nábytek nebo třeba nábytek z masivu! Pravé dřevo je nejen vysoce kvalitní a těší se dlouhé životnosti tak, že přežije i další generace. Ale navíc bude vždycky módní. Ta nenahraditelná vůně a struktura dřeva, jakou umí jedině příroda… to je prostě krása. Chtějte kvalitu! Nábytek z masivu je velmi odolný, stabilní, má příjemný vzhled i vůni. Jeho jedinou nevýhodou je jeho barevná nestálost. Pokud na něj bude svítit dennodenně sluníčko, pak může časem vyblednout. Tohle mu ale odpouštíme! Do masivního nábytku se rozhodně vyplatí investovat, což je ovšem další nevýhodou… vyšší cena. 

Při výběru nábytku vždy myslete dopředu! Bude se vám daný kousek líbit i za rok, za 10 let nebo třeba za 20 let? Je nadčasový? Není to pouze módní výstřelek? Nejste ovlivněni názory okolí? Zodpovězte si tyto otázky a pečlivě se rozmyslete. Porozhlédnout se po inspiraci můžete také u známých, rodiny nebo třeba v časopisech či internetu. Uvažujte udržitelně a ekologicky, ale samozřejmě také ekonomicky! Cena kvalitního nábytku se vám po čase dobrého sloužení vrátí. 

  1. Zaměřte se na textil

Nejvíce parády uděláte, pokud zvolíte to správné ložní prádlo a textil do ložnice. Můžete mít ložnici zařízenou velmi jednoduše, pokud doladíte textil a další bytové doplňky, promění se ložnice v to správné retro. Pro retro textil je typické bohaté zdobení, k vidění jsou různé volánky, madeira, krajka, pestré vzory a podobně. Nebojte se toho! 

Zaměřte se na okna a záclony! Pořiďte si krásné sněhobílé záclonky do půli okna s krajkou po okrajích. Dolů postavte květináče s květinami a máte okýnko jak z pohádky. Na strany můžete pomocí stužky přivázat závěsy. Závěsy byste měli sladit s povlečením a dalším textilem v ložnici. Měli by být alespoň tón v tónu s barvami, které jsou v ložnici zastoupeny. Může se jednat o typický modro-bílý proužek, ale i jeho další barevné variace. Perfektně vypadají tyto závěsy v oranžové, růžové, fialové nebo zelené variantě. Sáhnout můžete také po vzoru květinek nebo třeba po tečkovaném vzoru. 

Určitě, když se řekne retro styl, představíte si ono typické proužkové povlečení z vesnických chatiček. Ačkoliv je to retro, na trhu je stále k sehnání! Vypadá to naprosto ikonicky! Zvolit můžete i další jiné vzory, například puntíky, kombinaci horizontálních a vertikálních proužků, různé vzory květin (menších i větších – viz tapety) a další skvosty, které vás osloví. Výběr je čistě na vás. Samozřejmě vždy byste svou volbu měli konzultovat se svou drahou polovičkou. Ložnice je vás obou a oběma by se vám mělo usínat v peřinách příjemně. Hledejte kompromis!  

Co se týče prostěradel, obvyklá jsou v tomto stylu klasická prostěradla typu plachta. Prostěradlo by mělo být vždy zhruba o 20 cm větší než samotná matrace, abychom jej mohli pečlivě přehnout pod matraci. Takové prostěradlo má totiž právě nevýhodu v tom, že zas tolik dobře na matraci nedrží (jako prostěradlo napínací). Práce s nimi je krapet složitější. Kvůli nepružnému materiálu jej také budete muset žehlit. 

Při volbě materiálu prostěradla volte jednoznačně bavlnu, a to nejlépe v bio kvalitě. Bavlna je velmi vděčný materiál. Vydrží vám roky jako nová, je snadná na údržbu, stálobarevná a mohou ji využívat také alergici. V teplejších dnech oceníte to, že je prodyšná a saje pot. V zimě naopak zahřeje. 

Při výběru povlečení nezapomeňte také na dekorační polštářky na postel. Pohádkově něžně vypadají ryze bílé polštářky s madeirou a krajkami. Dodají ložnici romantickou atmosféru! Při stlaní postele můžete využívat také služeb plédů přes postel. Oč se jedná? Plédy jsou velmi praktickým pomocníkem do interiéru. Chrání postel před znečištěním, když na ni například sedí návštěva. Postel pak vypadá upraveněji a nebude vás tolik lákat do ní zpět zalehnout, když bude pěkně ustlaná. 

Kromě plédů se na trhu prodávají také speciální přehozy přes postel nebo můžete použít klasickou deku. Může mít například vzor kostek nebo kárování. Vypadá to opravdu skvěle! Záleží čistě na vás, co se vám zalíbí. Improvizujte, hledejte inspiraci a laďte barvy! 

  1. Dekorace podpoří retro atmosféru

Jak jsme již mnohokrát zmiňovali, ty správné dekorace dokáží navodit retro atmosféru, jak si ji představujeme. Pro retro styl je typický porcelán. Určitě si vybavíte onen cibulákový vzor na modro-bílých hrnečkách. Takový porcelán si můžete vystavit na poličku nebo to vitríny a bude dělat parádu. Dále se zaměřte na vázy! Zdobené vázy zútulní vaše bydlení. Do nich už stačí jen přidat krásnou kytičku a je to! 

Samozřejmě nic nenahradí krásné čerstvé květy! Nicméně již dávno neplatí, že umělé květiny vypadají lacině! Některé kousky jsou skutečně povedené. Navíc zůstanou krásné na pořádně dlouhou dobu a vyžadují minimální péči. Má to své benefity. Dejte si do vázičky na noční stůl luční kvítí, kopretiny, slunečnice nebo třeba tulipány. Jen pohled na krásy přírody vás pozitivně naladí do nového dne, když ráno vstanete z postele a uvidíte je.

Dále to jsou samozřejmě hodiny! Nemusí se jednat o vyloženě kukačkové retro hodiny, na trhu najdete i další krásné starší kousky. Povětšinou se jedná o dřevěné hodiny, nikoliv plastové či moderní skleněné. Velkou službu vám udělá také retro budík na nočním stolku! 

Dozdobte si ložnici dle vašeho gusta! Pořiďte si keramické dekorace, různé sošky a další „lapače prachu“, díky kterým se budete doma cítit jako doma. Obklopujte se věcmi, které máte rádi. 

A na zeď samozřejmě můžete umístit obrazy v krásných rámech. Obvyklé jsou zlaté patinované rámečky, které dodají ten správný šmrnc. Do ložnice se báječně hodí obrazy přírody, které působí uklidňujícím dojmem. To je ovšem na preferencích každého! Nezapomeňte ani na rodinné fotografie v rámečcích. Personalizujte si své bydlení k obrazu svému! 

Do ložnice můžete umístit také velké či menší zrcadlo se zdobeným rámem ve zlaté, měděné nebo stříbrné barvě. Zrcadlo má tu skvělou vlastnost, že dokáže místnost opticky zvětšit a prosvětlit. Postavte velké zrcadlo do rohu ložnice a sledujte v něm své outfity při odchodu do práce. Je to praktické a zároveň to skvěle vypadá! 

Dekorování je zábava! Neberte to jako nutnou povinnost, ale celý proces zařizování si užívejte. Hledejte bytové doplňky, které se vám líbí a ladí s vaší celkovou představou o interiéru. Vytvořte si v hlavě obraz ideální ložnice a tomu se snažte přiblížit. Nezapomeňte také omrknout nové retro kousky v internetovém obchodě Nejlevnější nábytek.

Kovové postele pro kvalitní spánek

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Líbí se vám betonové ploty? Jsou výhodné a mají řadu předností

Když se vybírá ideální plot pro pozemek, většině lidí nejlépe pomůže inspirace. Je hezké...

Praha nabídne bezkonkurenční pracovní podmínky i benefity

Spousta mladých lidí se v posledních letech rozhoduje, že odchází ze svých menších regionů a...

Víte, kde hledat kvalitní úklidové služby v Praze?

Běžné domácnosti, velké společnosti, ale i třeba města nebo majitelé velkých bytových domů a...

Jaký nábytek volit do chodby

Vybrat vybavení do chodby, haly či předsíně bývá poměrně náročné, protože právě tyto prostory...