Pondělí, 24 ledna, 2022
novinky

Kolik hodin denně si děti hrají ve svém pokojíčku?

- Reklama -bydlení

Děti a volný čas. Téma, které zajímá většinu rodičů a jsou na něj zaměřeny bezpočty vědeckých studií, stále nemá jasnou odpověď. 

Co je pro děti vhodné?

Denní režim dětí přirozeně obsahuje základní potřeby jako spánek, stravu, hygienu nebo pohyb. Jednotlivé oblasti jsou podrobně analyzovány a lze k nim najít řadu odborných publikací. Trávení volného čas však překvapivě zůstává stranou. Obecná upozornění a výstrahy směřují především k potenciálně rizikovému chování, tedy například přehnanému sledování televize nebo nepřetržitému hraní počítačových her. Daleko lepší by bylo, kdyby usedli ke stavebnici nebo si na sedacím vaku prohlíželi obrázkové knížky.

Televize a počítač jsou pro současné děti přirozenou součástí života a je nezbytné, aby se s nimi seznámili a naučili se je vhodně využívat co nejdříve. Nemohou ovšem nahradit jiné volnočasové aktivity, které jsou pro rozvoj dětí mimořádně důležité. 

Jak si hrát

Součástí denního režimu by měl být vždy prostor pro hru. Hra podporuje soustředění, tvořivost a umožňuje dítěti absorbovat a třídit prožitky a zkušenosti z okolního světa. 

Pro malé děti jsou vhodné plyšové hračky, kde nehrozí zranění a současně jsou příjemné na dotek. Děti sis nimi mohou povídat a snadno je zapojí do her podporujících fantazii. Takové hry jsou často založené na iluzi a hraní rolí. Vhodným doplňkem mohou být i zvukové hračky, které pomáhají budovat smysl pro rytmus a hudební nadání obecně. Jemnou motoriku a tvořivost zase podporují barvy nebo modelína. 

Starší děti se mohou bavit u skládání stavebnic nebo hraní deskových her. Především stavebnice představují komplexní podporu pro duševní rozvoj dítěte. Pro vytvoření zamýšleného modelu totiž musí podvědomě zpracovat plán stavby a průběžně řešit nejrůznější problémy.

Důležitou součástí trávení volného času je povídání a čtení. To platí nejen pro děti. Především malé děti si povídáním zlepšují své vyjadřovací schopnosti, vnímají gesta i mimiku obličeje a také se učí naslouchat.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Líbí se vám betonové ploty? Jsou výhodné a mají řadu předností

Když se vybírá ideální plot pro pozemek, většině lidí nejlépe pomůže inspirace. Je hezké...

Praha nabídne bezkonkurenční pracovní podmínky i benefity

Spousta mladých lidí se v posledních letech rozhoduje, že odchází ze svých menších regionů a...

Víte, kde hledat kvalitní úklidové služby v Praze?

Běžné domácnosti, velké společnosti, ale i třeba města nebo majitelé velkých bytových domů a...

Jaký nábytek volit do chodby

Vybrat vybavení do chodby, haly či předsíně bývá poměrně náročné, protože právě tyto prostory...