Úterý, 25 ledna, 2022
novinky

Moderní a nadčasová koupelna: Jak ji zařídit?

- Reklama -bydlení

Barvy, materiál, světlo i doplňky musí ladit.

Pod pojmy moderní a nadčasový lze každému vybavit něco jiného.

Pod nadčasovostí se skrývá zejména kombinace prvotřídních a zároveň estetických materiálů, které nikdy neztratí na kvalitě. Modernost zohledňuje aktuální trendy, které však nemusí zestárnout tak rychle.

Naštěstí, když jde o zařizování koupelny, dá se spolehnout na některé nezbytnosti, které by měla obsahovat každá z nich, a přitom zůstala po designové i praktické stránce nadčasová i moderní zároveň.

Pravidla zařizování koupelny

Pravidlo číslo jedna zní – vše závisí na velikosti prostoru.

Malé koupelny si nemohou dovolit být nepraktické, v těch velkých zase můžete i víc experimentovat – například postavit vanu doprostřed místnosti či obklopit se velkými zrcadly.

No protože koupelna není místnost, kterou by člověk předělával a nanovo dekoroval každých pár let, aby zůstala stylová a sofistikovaná io dekádu či dvě, vyplatí se vědět následující:

barvy

Mátově zelené a světle růžové barvy kachliček byly možná stylové v 80. letech, dnes se celé místnosti pokryté jednou výraznou barvou vyhněte.

Nadčasová koupelna by měla působit svěže a čistě, proto rozhodně nic nezkazíte světlými barvami nebo různými odstíny bílé. Pravidlo neutrálních a bílých barev by se mělo týkat přinejmenším zařízení, které tak snadno nevyměníte, tedy umyvadel, vany a záchodu.

Výhodou světlých barev je to, že je můžete kombinovat s téměř jakoukoliv jinou barvou. Abyste vyvážili ostrost bílé, použijte barevné a pestré ručníky, umělecké doplňky nebo koberečky, které místnosti dodají trochu života.

Světlé tóny zelené, modré, béžové a žluté vytvářejí jemnou a uklidňující atmosféru, zatímco tmavší a výrazné barvy evokují odvahu a osobitost. Nezapomeňte také, že bílá barva stěn, ať už malby nebo kachliček, pomůže zvýraznit jiné materiály, například pokud máte dřevěnou či mramorovou podlahu.

Základem nadčasové koupelny jsou světlé barvy.
materiál

Pokud na to máte rozpočet, vaší koupelně dodá eleganci a dlouholetou kvalitu přírodní kámen, například žula nebo mramor. Vypadá moderně a zároveň luxusně.

Můžete jej použít na obložení stěn, ale i na podlahy.

Pokud máte menší koupelnu, můžete přírodní kámen dle vašeho výběru zvážit například na menší ploše – na podlaze nebo v části sprchového koutu.

Jedním z oblíbených materiálů, který nikdy nevyjde z módy, je také dřevo.

Nejenže dodá koupelně útulnost, ale je také praktické a po správné úpravě i odolné vůči vlhkosti. Použijte ho například při toaletních stolcích, skříňkách, poličkách nebo jiném úložném prostoru.

světlo

Na tento aspekt koupelny se často myslí až v poslední řadě. Třeba ho však vybírat důsledně a také vzhledem k tomu, zda má vaše koupelna okna, tedy přísun denního světla.

Myslete na to, že při holení nebo nanášení make-upu je třeba mít zejména správně osvětlené zrcadla v místnosti.

Praktickým a moderním způsobem jsou zrcadla se zabudovaným osvětlením. Zajímavým trendem je i LED osvětlení, například ve formě pásů pod skříňkami, dbejte však na správný výběr teplosti světla.

Nadčasová možnost je použít v koupelně zabudované stropní světla s regulátorem osvětlení, který nastavuje intenzitu.

Zařízení a příslušenství

Zlato, mosaz, černé matné materiály, to vše si svou záři reflektorů už užilo.

Na skutečně nadčasový design příslušenství, jako jsou vodovodní baterie či sprchové hlavice, však nepotřebujete nic víc než chrom. Kvalitní chrom nekoroduje a neolupuje se, navíc dobře ladí s jakýmkoliv typem zařízení a barvami koupelny.

Místnost by měla být nejen estetická, ale i funkční.

Správné uspořádání a uložení zařízení a příslušenství je také důležitým prvkem nadčasovosti i trendů. Moderní jsou praktické vestavěné úložné prostory, jako například skříňky zabudované ve zdi.

Pochopitelně, řídit se třeba tím, jak velká koupelna je. Využitelný prostor najdete pod umyvadlem, těsně pod stropem, ale i na stěnách kolem vany.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Líbí se vám betonové ploty? Jsou výhodné a mají řadu předností

Když se vybírá ideální plot pro pozemek, většině lidí nejlépe pomůže inspirace. Je hezké...

Praha nabídne bezkonkurenční pracovní podmínky i benefity

Spousta mladých lidí se v posledních letech rozhoduje, že odchází ze svých menších regionů a...

Víte, kde hledat kvalitní úklidové služby v Praze?

Běžné domácnosti, velké společnosti, ale i třeba města nebo majitelé velkých bytových domů a...

Jaký nábytek volit do chodby

Vybrat vybavení do chodby, haly či předsíně bývá poměrně náročné, protože právě tyto prostory...