Pondělí, 24 ledna, 2022
novinky

Prevence před covidem? Vyrobte si čerstvý vzduch!

- Reklama -bydlení

Kdo by před pár lety řekl, že našimi největšími nepříteli budou neviditelné viry a největším bohatstvím bude čistý vzduch? Vědci sice na hrozbu celosvětové pandemie upozorňovali opakovaně, nikdo ale faktickému riziku smrtící respirační epidemie nevěřil. Pozdě bycha honit. Dnes zbývá už jen jediné. Posilovat imunitu, modlit se a zvolit nejlepší prevenci.

Čistý vzduch dnes není samozřejmostí. Už nestačí pouhé otevření okna, ale je třeba větrat organizovaně. Bylo prokázáno, že decentrální větrací systém inVENTer pomáhá snižovat koncentraci virů uvnitř objektů. Tato skutečnost je o to zásadnější, když lze SARS CoV-2  přenášet nejen kapénkovou infekcí, ale také vzdušnými částicemi, takzvaným aerosolem.

Jak to funguje?

Optimální větrání podporují moderní větrací přístroje se zpětným ziskem tepla. Tyto přístroje přivádějí čerstvý vzduch přímo zvenku a zároveň odvádějí znečištěný vzduch z vnitřních prostorů. Rekuperační jednotky jsou v rámci decentrálních větracích systémů osazovány do obvodových zdí. Skládají se z pravidla z regeneračního tělesa převážně z keramiky a z reverzních ventilátorů. Jsou ovládány pomocí centrálního regulátoru.

Vše funguje na základě principu, že je zevnitř odváděn znečištěný vzduch skrze rekuperační jednotky ven a zpětně je nasáván čistý vzduch zvenčí a přiváděn dovnitř. Jedna větrací jednotka například typu iV-Smart+ zvládne vyvětrat 20 m2 (50 m3) obytné plochy.  Při provozu je tichá a výkonná. Dá se nastavit časově i kapacitně.

Hygiena na prvním místě

I při decentrálním větrání je nutné brát ohled na zvýšenou hygienu. Znečištěné filtry, ventilátory nebo jiné konstrukční prvky zařízení vedou ke snížení objemu průtoku vzduchu. Na rozdíl od centrálních větracích systémů může být čištění decentrálních větracích systémů prováděno kdykoliv a bez nutnosti odborné firmy. Na čištění postačí hadřík, štětec a teplá voda.

I malé dítě dnes už ví, že špatný vzduch způsobuje nemoci. Denně se nadechneme cca 17 000x a při každém nádechu projde našimi plicemi 0,5 litru vzduchu. Proto bychom se měli vyvarovat vydýchaného vzduchu se škodlivými látkami. Zdravý a přefiltrovaný vzduch v místnosti je dnes k nezaplacení. Na pořízení decentrálního větrání je možné čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Líbí se vám betonové ploty? Jsou výhodné a mají řadu předností

Když se vybírá ideální plot pro pozemek, většině lidí nejlépe pomůže inspirace. Je hezké...

Praha nabídne bezkonkurenční pracovní podmínky i benefity

Spousta mladých lidí se v posledních letech rozhoduje, že odchází ze svých menších regionů a...

Víte, kde hledat kvalitní úklidové služby v Praze?

Běžné domácnosti, velké společnosti, ale i třeba města nebo majitelé velkých bytových domů a...

Jaký nábytek volit do chodby

Vybrat vybavení do chodby, haly či předsíně bývá poměrně náročné, protože právě tyto prostory...