Pondělí, 24 ledna, 2022
novinky

Zelená pro lepší vzduch: Rostliny, které působí jako přírodní filtry

- Reklama -bydlení

Interiér zbaví škodlivin z ovzduší.

Nejde o žádnou esoteriku, ale kombinaci biologie a fyziky. Z přírody může člověk čerpat nespočet výhod.

Když si ji ještě i vnese do svého obydlí, může využít její potenciál několika způsoby. Naše tělo i prostředí, ve kterém žijeme, je vystavováno koktejlu chemických sloučenin, které se tvoří a vylučují v okolí. Přirozeně nám kontrují a dělají přesný opak toho, co je přirozené lidskému tělu.

Při dýchání do vzduchu vypouštíme oxid uhličitý. Rostliny ho využívají pro tvorbu kyslíku a takto mezi lidmi a přírodou vzniká základní předpoklad dokonalé symbiózy. Jsou přirozeným filtrem, který pohlcuje škodlivé látky z ovzduší a čistí ho.

Rostliny v interiéru dokážou odstranit až 87% toxinů ze vzduchu za 24 hodin. Kromě toho dokážou i pozitivně ovlivnit koncentraci a produktivitu a zvýšit ji až o 15 procent. Užitečné jsou proto nejen doma, ale i v kancelářích.

Květiny, které nejlépe prospívají interiéru (15 fotografií)
Jak to funguje? Rostlinné „filtry“ pohlcují znečišťující látky přes průduchy a póry na listech, kde přijdou do kontaktu s vodou.

V kapalném stavu vstoupí do buněk, kde se metabolizují nebo uloží.

Rostliny filtrují vzduch i od prachu a špíny, obohacují jej o kyslík a vlhkost. Některé druhy jsou však usilovněji než jiné, další zase mohou působit v ovzduší spíše toxicky.

Chcete-li zlepšit kvalitu ovzduší v prostředí, ve kterém pobýváte, vybírejte konkrétní druhy bytových rostlin. Poradíme vám, které jsou ideální.

Aby byly bezpečné

Zatímco některé rostliny mohou být užitečné pro lidský organismus, nemusí být přátelské ke zvířatům.

Pokud máte kočky nebo psi, může se stát, že některé rostliny budou pro ně dráždivé nebo až toxické. Poraďte se proto o vhodném výběru rostlin s odborníky v zahrádkářství.

Při nesprávné péči se může stát, že se nádoby a květináče s rostlinami stanou semeništěm plísní.

Abyste je tvorbě zabránili, sázejte rostliny vždy do květináčů s otvorem ve spodní části a podložte ho talířkem, aby se voda nedržela v zemině, odtékala a vypařovala se. Rostlinu sledujte a občas prokypřete, aby se v zemině netvořila plíseň.

aloe vera

Pěstuje se jako léčivá rostlina, ale v bytě poslouží i ke zvýšení hladiny kyslíku. Estetický sukulent pomáhá pohlcovat oxid uhličitý, oxid uhelnatý či formaldehyd ve vzduchu.

Podle více výzkumů jedna dospělá rostlina aloe vera dokáže nahradit devět komerčních čističek vzduchu.

zelenec chocholatý

Tato rostlina byla typickým obyvatelům mnoha kanceláří již v minulosti. Zbavuje vzduch choroboplodných zárodků, shromažďuje a odstraňuje toxiny ze vzduchu.

Ulevuje prostředí od styrenu, který obsahují zejména plasty, lepidla či polystyren. Zbavují ovzduší i formaldehydu a oxidu uhelnatého. Svěží zelená rostlina si poradí i s cigaretovým kouřem či se zplodinami z plynových vařičů. Jedna rostlina zvládne „vyčistit“ až 200 m2.

lopatkovec

Vizuálně přitažlivá rostlina se hodí do bytu i do kanceláře. Z ovzduší odchytává nebezpečné chemické látky jako trichlorethylen nebo formaldehyd.

Dokáže si poradit i s toluenem a xylenem, které se nacházejí v lepidlech na koberce. Na slunném stanovišti pěkně rozkvete.

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Líbí se vám betonové ploty? Jsou výhodné a mají řadu předností

Když se vybírá ideální plot pro pozemek, většině lidí nejlépe pomůže inspirace. Je hezké...

Praha nabídne bezkonkurenční pracovní podmínky i benefity

Spousta mladých lidí se v posledních letech rozhoduje, že odchází ze svých menších regionů a...

Víte, kde hledat kvalitní úklidové služby v Praze?

Běžné domácnosti, velké společnosti, ale i třeba města nebo majitelé velkých bytových domů a...

Jaký nábytek volit do chodby

Vybrat vybavení do chodby, haly či předsíně bývá poměrně náročné, protože právě tyto prostory...