Pondělí, 24 ledna, 2022
novinky

Zelená střecha s dotací z Nová zelená úsporám vyjde levněji

- Reklama -bydlení

Pokud vás láká ekologický, ale i ekonomický přístup k bydlení, pak si jistě zamilujete zelené střechy, které dlouhodobě šetří náklady na energii a díky dotaci můžete ušetřit dokonce i hned při jejím pořízení. Realizaci zelených střech v roce 2021 podporuje formou dotačního programu Nová zelená úsporám Státní fond životního prostředí, ale i některá města na svém území. Kromě dotace na zelené střechy lze získat i dotaci na novostavbu nebo dotaci na výměnu oken.

Co je vlastně zelená střecha

Zelená střecha je taková, která je zcela nebo částečně pokryta vegetací a půdou nebo pěstebním substrátem. Obsahovat pak může také kořenovou bariéru, odvodnění či zavlažování. V praxi ji poznáte tak, že připomíná pěstěný trávník, divokou louku, nebo zkrátka plochu porostlou zelení.

Výhody zelených střech

Pomocí zelené střechy může člověk alespoň částečně kompenzovat zásah do krajiny, ve které zabere kus půdy pro stavbu domu a zlikviduje tak na dané ploše zeleň. Mimo to je zde ale řada ekonomických výhod. Jednak zeleň na střeše chrání střešní plášť před vnějšími vlivy a akutním poškozením, takže prodlužuje životnost střechy, a poté zeleň snižuje tepelné ztráty, takže v domě ušetříte v zimě za vytápění a v létě naopak nebudete muset čelit nepříjemným vedrům v interiéru. 

Kolik lze ušetřit díky dotaci?

Na vybudování zelené střechy nabízí Státní fond životního prostředí pomocí programu Nová zelená úsporám dotaci až do výše poloviny celkových způsobilých nákladů, respektive 800 korun na metr čtvereční půdorysné plochy střechy.

Kdo a jak může dotaci žádat

O dotaci může žádat vlastník zelené střechy, a to jak před zahájením stavby, tak i v jejím průběhu či po dokončení. Žádost se podává elektronicky na stránkách dotačního programu kdykoliv v průběhu roku. Žádost o dotaci lze podávat pouze na stávající stavby, na které byla vydána žádost o stavební povolení před červencem 2007, a potřebná opatření je pak nutné realizovat do 24 měsíců ode dne akceptace žádosti. Například informace o tom, jaké jsou dotace na zateplení bytového domu najdete na webu zelene-dotace.cz

Nejnovější články

PR článek

Další články z rubriky

Líbí se vám betonové ploty? Jsou výhodné a mají řadu předností

Když se vybírá ideální plot pro pozemek, většině lidí nejlépe pomůže inspirace. Je hezké...

Praha nabídne bezkonkurenční pracovní podmínky i benefity

Spousta mladých lidí se v posledních letech rozhoduje, že odchází ze svých menších regionů a...

Víte, kde hledat kvalitní úklidové služby v Praze?

Běžné domácnosti, velké společnosti, ale i třeba města nebo majitelé velkých bytových domů a...

Jaký nábytek volit do chodby

Vybrat vybavení do chodby, haly či předsíně bývá poměrně náročné, protože právě tyto prostory...